Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Selülit
Ayakta selülit, oluşumu ayağın farklı yerlerinde ortaya çıkabileceğinden dolayı gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu sayıda artış da olabilmektedir. Selülit, lif içeren bağ dokularının içindeki deri altı yağlarının bulunması ve bunların çıkıntı oluşturması ve insan vücudunun herhangi bir derisinde çukurlar ve yumrular şeklinde farklı yerlerde oluşması veya görülmesi olayıdır.

Genellikle kalın vücut bölgelerinde, bacaklarda ve karın bölgesinde en sık görülen yerler olarak bilinir. Fakat uzun zamandan beri ayakta selülit oluşumu da görülmüştür. Selülit en çok ergenlik dönemi sonrası kadınlarda görülmeye başlar. Bazı araştırmalarda erkeklere göre kadınlarda görülme oranının %85-90 olduğu bilinmektedir.

Tabii genel olarak bu durumun sadece fiziki açıdan kaynaklandığı bilimsel olarak kanıtlanmış olmaktadır. Hormonlardan kalıtıma doğru geçen bazı önemli faktörlerin karmaşık olan bir kombinasyonu sonucunda ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Ayakta selülit oluşumuna neden olan birçok etken vardır. Bunların en önemli sebepleri arasında sinir ve stres yer almakla beraber aynı zamanda tüketilen yiyecekler ve bunların yağ oranları da önemli açıdan rol oynamaktadır.

Ayakta Selülit Oluşmasına Etki Eden Faktörler
  • Diyabet hastalığı geçirmiş olanlar veya devam eden herhangi kalıtsal hastalıklar.
  • Kaslara yeterli miktarda veya oranda kan gitmemesi, zayıf venöz veya lenfatik boşaltım olarak bilinen önemli hastalık sonrası varisli damarlar.
  • Kronik olarak hepatit veya siroz tarzında olan karaciğer hastalıkları.
  • Egzama gibi tahriş edici hastalıklar, sedef hastalığı, suçiçeği çıkması veya aşırı sivilce oluşması gibi deri de lezyonlara neden olabilecek bulaşıcı tarzda hastalıklar.
  • Çok dar veya yanlış ayakkabı seçimi.
  • Uzun saatler boyunca iş veya başka nedenlerden dolayı uzun süre ayakta sabit durmak.
  • Ayakta şişlik belirtisi ile başlayan hastalıklar.
  • Yürürken zorluk çekmeye neden olan rahatsızlıklar.
Bunlar sadece ayak selülitine etki edebilecek faktörler arasında bazıları olarak bilinmektedir. Bu durum ciddi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir ve uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Ayak üzerinde oluşan bu yağ topluluğu olarak bilinen rahatsız edici görüntü bazen başka hastalıkların da belirtisi olabileceği unutulmaması gereken önemli bir konudur.

Ayakta Selülit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Selülit Giderme

Bacak Selülit Giderme

1 Haftada Selülit Yok Etme

1 Haftada Selülit Yok Etme

Haber Bülteni

Güncel

Lazerle Selülit Tedavisi

Lazerle Selülit Tedavisi

Güncel

Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Selülit Belirtileri ve Tedavisi