Selülit Giderici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

Selülit Giderici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit: Tanım ve Nedenleri
Selülit, özellikle kadınları etkileyen ve cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne neden olan bir cilt problemidir. Selülit, yaygın bir yanılgının aksine sadece kilolu bireylerde görülmez; zayıf bireylerde de ortaya çıkabilir. Selülit, vücudun arınmaya ihtiyaç duyduğunu gösteren belirtilerden biridir. Yanlış beslenme, toksin birikimi, yağ ve su tutulumu gibi faktörler selülit oluşumuna yol açar. Erkeklerde de görülebilse de, kadınlarda daha yaygındır. Bunun nedeni, kadın cildinin erkek cildine nazaran daha hassas olmasıdır. Selülit, genetik, yaş, hormonlar, yanlış diyetler, yaşam tarzı ve yanlış beslenme gibi birçok farklı nedeni olabilir. Günümüzde birçok kadın selülitlerden kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bir kez oluştuğunda, selüliti tamamen yok eden bir ürün henüz bulunmamaktadır. Kullanılan ürünler genellikle selülitin görünümünü azaltır ve yeni selülit oluşumunu engeller.

Selülit Giderici Karışımlar ve Maskeler

Selülit Giderici Yağ Karışımı

 • 12 damla kekik yağı
 • 10 damla portakal yağı
 • Yarım tatlı kaşığı susam yağı
 • Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 10 damla biberiye yağı

Hazırlanışı: Listede verilen yağların tümü uygun bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışım püskürtme aparatı olan bir şişeye alınır. Hazırlanan karışım, selülitli bölgelere sıkılır ve parmak uçlarıyla masaj yaparak bölgeye yedirilir. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra bacaklar banyoda kabak lifiyle ovulur. Ardından bacaklar bol suyla yıkanarak karışımdan arındırılır. Selülit giderici karışım haftada iki defa düzenli şekilde uygulandığında selülitlerin görünümünde düzelme sağlar.

Selülit Giderici Bitkisel Karışım

 • 5 damla limon suyu
 • 4 şeker kaşığı melisa yağı
 • 4 şeker kaşığı adaçayı
 • 4 şeker kaşığı okaliptüs yağı
 • 10 tane toz haline getirilmiş aspirin

Hazırlanışı: Toz haline getirilen aspirin bir kasenin içine alınarak üzerine listede verilen malzemeler sırayla eklenir ve homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım parmak uçlarıyla selülitli alanlara masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra bol suyla yıkanır. Haftada düzenli olarak iki defa uygulandığında selülit görünümünde düzelme sağlar.

Selülit Giderici Bir Diğer Bitkisel Karışım

 • 1 şeker kaşığı rezene yağı
 • 1 şeker kaşığı limon yağı
 • 1 çay kaşığı yasemin yağı
 • 1 şeker kaşığı keten yağı
 • 1 şeker kaşığı zambak yağı
 • 1 şeker kaşığı portakal yağı

Hazırlanışı: Malzeme listesinde bulunan yağların tümü uygun bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışımla selülitli alanlara masaj yapılır. Bölge streç filmle sarılarak yarım saat bekletilir.

Selülit Giderici Maskeler

Kahve Maskesi
Filtre kahve karıştırıcı yardımıyla toz haline getirilir. Hazırlanan toz günlük kullanılan kremin içine eklenerek karıştırılır. Elde edilen kahveli karışım her gün düzenli olarak günde iki defa selülitli bölgeye sürülür. 1 saat bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır. Bunun haricinde filtre kahve pişirilir ve kalan taneleri bir kabın içine alınarak banyoda selülitli bölgelere henüz sıcakken sürülür. Ardından bölge kabak lifiyle ovulur. Ciltte kalan kahve tanelerinin üzeri deniz yosunuyla sarılır. Şayet deniz yosunu yoksa streç filmle de sarılabilir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır.

Ballı Maske
50 gr bal, 50 gr sirke ve yeteri kadar buğday unu bir kabın içinde hamur kıvamı alana kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım selülit olan bölgeye sürülür ve 2 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt soğuk suyla temizlenir. Maske haftada iki defa tekrarlanabilir.

Doğal Selülit Maskesi
2 çorba kaşığı tarçın, 3 çorba kaşığı kil, 1 yemek kaşığı limon yağı ve yeteri kadar su bir kabın içinde krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Hazırlanan maske selülitlerin üzerine masaj yaparak sürülür. Daha sonra üzeri streç filmle sarılıp 30 dakika bekletilir. Soğuk suyla yıkanır ve haftada 1 defa tekrarlanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Selülit Bitkisel Çözüm

Selülit Bitkisel Çözüm

Selülit İçin Kürler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit İçin Kürler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yüzde Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Selülit Diyeti Türleri ve Özellikleri

Selülit Diyeti Türleri ve Özellikleri

Güncel

Selülit İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Selülit İltihabı Belirtileri ve Tedavisi