Selülit Masajı Nasıl Yapılır?
20 Haziran 2024

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok alternatif yöntem arasında belki de en çok kullanılanlardan biri selülit masajıdır. Selülit, kan ve lenf dolaşımının duraksaması, yağ dokularındaki şekil bozukluğu ve yüksek miktarda vücutta biriken toksinlerin bir sonucudur. Kan dolaşımı ve bağ dokusu bozuklukları selülitin temel nedenlerindendir. Selülit masajı, dolaşım bozukluğunu gidermek, yağ dokularının sertleşmesini önlemek ve toksinleri atmak için kullanılan bir yöntemdir. 10 ile 15 seans arasında selülit üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır.

Selülit Tedavisinde Uygulanan İki Yöntem
  • Dolaşım masajı
  • Lenfatik drenaj masajı
Dolaşım Masajı

Dolaşım masajı, doğrudan lenf ve kan dolaşımı için kullanılan bir yöntemdir. Bu masaj yöntemi ile deri altındaki kan ve lenf dolaşımı hareketlendirilerek dokunun canlanması sağlanır ve kanı bacaklardan göğse doğru hareketlendirir. Masaj sırasında belirgin parmak hareketleri kullanılarak gereksiz lenflerin atılması sağlanır.

Lenfatik Drenaj Masajı

Lenfatik drenaj masajı, kan dolaşımını hızlandırarak vücudumuzda bulunan toksin ve ödemin atılmasını sağlar. Bu masaj lenf dolaşımı üzerinde etkilidir ve lenf sisteminde tıkanıp kalmış lenf sıvısının hareketlenmesini sağlar.

Selülit Masajının Kullanıldığı Bölgeler
  • Karın
  • Bacaklar
  • Kollar

Bunların dışında, tam masaj ya da diğer adıyla İsveç masajı dediğimiz yöntem vardır. Bu yöntem, 45 dakikalık kürler halinde uygulanır ve masaj esnasında yoğun nefes alıp verme sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yoğun iş temposu, yorgunluk ve vücut ağrıları gibi durumlarda İsveç masajı etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda vücudun kendini toparlaması için kullanılan bu yöntem, düzenli bir yaşam felsefesi olarak hayata geçirildiğinde, vücutta oluşacak selülitin önlenmesi ya da mevcut selülitin azaltılması için de kullanılabilir.

Selülit masajında en önemli bölgeler ayaklar ve bacaklardır. Çünkü kan dolaşımı insan vücudunda ayaklarda başlar ve devir daim sağlar. Ayaklara uygulanacak selülit masajı sayesinde vücutta olan kasılmalar, lenf ve kan dolaşımı için çok önemlidir.

Selülit Masajı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Popoda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolda Selülit Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Selülit Belirtileri ve Tedavisi